Επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου

Την Δευτέρα 12/2/2024 οι μαθητές της Γ Γυμνασίου επισκέφθηκαν στο Ευγενίδειο Ίδρυμα τη μόνιμη διαδραστική έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας . Η έκθεση εκτείνεται σε δύο ορόφους. .

Ο πρώτος όροφος έχει αποκλειστικά διαδραστικά πειράματα φυσικής που αφορούν την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, τον ηλεκτρομαγνητισμό, τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, το πως εξελίχθηκε το σύμπαν μας μετά το Bing Bang, την οπτική, τη μηχανική κ. ά

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, προβληματίστηκαν και πειραματίστηκαν για 45 λεπτά ακολουθώντας οδηγίες που αναγράφονταν στο tablet κάθε πειράματος.Μετά πέρασαν στον 2ο όροφο για τα επόμενα 45 λεπτά. Εδώ η έκθεση είναι αφιερωμένη στα Μαθηματικά, την Πληροφορική, την Ρομποτική και τη Βιολογία. Οι μαθητές μας με ενδιαφέρον πήραν μέρος και εδώ σε όλο το διαδραστικά πειράματα.

Ήταν μια πολύ εποικοδομητική εμπειρία!!