Μονοήμερη εκδρομή στην Αίγινα

Την Τετάρτη 24/4 /2024 το σχολείο μας επισκέφθηκε την όμορφη Αίγινα.

Οι μαθητές μας γνώρισαν το ναό της Αφαίας, εξερεύνησαν τον αρχαιολογικό χώρο της Κολώνας, περιηγήθηκαν στα γραφικά σοκάκια της χώρας και απόλαυσαν τη βόλτα στην προκυμαία.

Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία!!

Επίσκεψη στο Athens Science Festival

Την Τρίτη 16/4/2024 οι μαθητές μας επισκέφτηκαν το Athens Science Festival (Φεστιβάλ Επιστήμης και Καινοτομίας) στην Τεχνόπολη στο Γκάζι. Μέσα από πειράματα, παρουσιάσεις και δραστηριότητες, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να δουν την επιστήμη και την τεχνολογία με άλλο μάτι.

Βιωματική Δράση με τη εκπαιδευτική ομάδα “Απ’ ουσία”

Την Παρασκευή 19/4/2024 οι μαθητές της Β Γυμνασίου συμμετείχαν σε βιωματική δράση στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με την εκπαιδευτική ομάδα “απ΄Ουσία”

Το θέμα της δράσης ήταν:

Διακρίνοντας τις διακρίσεις:
Προκαταλήψεις-Στερεότυπα-Διακρίσεις (έμφυλες, θρησκευτικές, φυλετικές, ή οφειλόμενες σε οποιαδήποτε μορφή αναπηρίας)-Δικαιώματα”

Αγώνας πινγκ πογκ

Την Παρασκευή 12/4/2024 η ομάδα πινγκ πονγκ του σχολείου μας συνάντησε στο 68ο Γυμνάσιο Αθηνών τους συμπαίκτες τους και απόλαυσαν φιλικούς αγώνες!

Πολλές ευχαριστίες στον κο Σουβλίδη για την άψογη διοργάνωση και φιλοξενία στο 68ο Γυμνάσιο.

Επίσκεψη σε εργαστήρια επαγγελματικής σχολής ΕΠΑΣ Γαλατσίου

Την Παρασκευή 12/4/2024 οι μαθητές του Γ1 και Γ4 ενημερώθηκαν και δούλεψαν στα εργαστήρια μαγειρικής, αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής της ΕΠΑΣ Γαλατσίου.

Ζύμωσαν, φούρνισαν και στο τέλος γεύτηκαν τις δημιουργίες τους!

Ψηφιακή πλατφόρμα αναφοράς περιστατικού ενδοσχολικής βίας

Σας ενημερώνουμε ότι είναι διαθέσιμη η ψηφιακή πλατφόρμα αναφοράς περιστατικού ενδοσχολικής βίας & φαινομένων εκφοβισμού. Η ηλεκτρονική διεύθυνση της ιστοσελίδας είναι: https://stop-bullying.gov.gr/

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι, μετά τη σύνδεσή σας , μπορείτε να μεταβείτε στα εγχειρίδια χρήσης που είναι αναρτημένα στον οικείο τόπο για περισσότερες πληροφορίες

Επίσκεψη στο σχολείο μας της Εθνικής Ομοσπονδίας ΑΜΕΑ

Την Πέμπτη 11/4/2024 επισκέφθηκε το σχολείο μας η Εθνική Ομοσπονδία ΑΜΕΑ.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα παραολυμπιακά αθλήματα :

Πετοσφαίριση (volley) καθήμενων, κολύμβηση , Μπότσια (boccia).