Επίσκεψη στο ” Experience Park” στο Ελληνικό

Στις 28/11/2023 η Α’ και η Β’ Γυμνασίου επισκέφτηκε το «Ellinikon experience park».

Οι μαθητές μας περιέγραψαν την εμπειρία τους:

Όταν φτάσαμε διαπιστώσαμε ότι το πάρκο ήταν τεράστιο και υπήρχαν πολλές δραστηριότητες που μπορούσαμε να κάνουμε. Στην είσοδο βρισκόταν ένα μεγάλο σιντριβάνι, φτιαγμένο έτσι ώστε να μπαίνουν και να παίζουν τα παιδιά. Ήταν πολύ συναρπαστικό! Βέβαια όλοι όσοι μπήκαν έγιναν μούσκεμα αλλά πραγματικά άξιζε! Όσο προχωρούσαμε, στα δεξιά ήταν μία μεγάλη παιδική χαρά με παιχνίδια μοναδικά που δεν είχαμε δει σε άλλες όπως zip line, μεγάλες τσουλήθρες και δίχτυα ώστε να σκαρφαλώνουμε. Ήταν εμπνευσμένη από την ιστορία της πολιτικής αεροπορίας, αφού εκεί παλιά βρισκόταν το αεροδρόμιο της Αθήνας. Δίπλα από το πάρκο ήταν τοποθετημένα όργανα γυμναστικής όπως κρίκοι, μονόζυγο και πάγκοι για κοιλιακούς για ενδυνάμωση. Αξίζει να αναφέρουμε τον κήπο Ζεν, ένα καταφύγιο όπου το στοιχείο του νερού και η μεσογειακή φύση κυριαρχούν. Τέλος ήταν σκορπισμένα σε όλο το πάρκο παγκάκια. Ήταν μια πολύ διασκεδαστική εμπειρία!

Η μαθήτρια Μπαρδακλή Ειριάννα Β’2

Στις 28 Νοεμβρίου , ημέρα Τρίτη, η Α’ και η Β’ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το χώρο του «Ellinikon Experience Park», στην περιοχή του Ελληνικού Αττικής. Η διαδρομή δεν ήταν ιδιαίτερα σύντομη, αφού η απόσταση που έπρεπε να διανύσουμε ήταν μεγάλη. Όταν φτάσαμε στο πάρκο, το πρώτο πράγμα που αντικρίσαμε και μας εντυπωσίασε ήταν ένα τεράστιο σιντριβάνι , το οποίο σύμφωνα με τη μελωδία της μουσικής άλλαζε τη μορφή και το ρυθμό του νερού που κινούνταν!  Ο χώρος διέθετε ακόμα πολλά παγκάκια στα οποία μπορούσαμε να καθίσουμε, μια καντίνα για να προμηθευτούμε φαγητό και μια μεγάλη παιδική χαρά με πολλά παιχνίδια. Ήταν μια «διαφορετική» και «ιδιαίτερη» εξόρμηση, καθώς δεν ακολουθήσαμε κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, ήμασταν πιο αυτόνομοι και με περισσότερες ελευθερίες.

Ξένια Αλεξίου (Β3)

Αργυρώ Βασιλακάκη (Β3)